Dlaczego Polska?

Polska jest świetnym miejscem do inwestowania i rozwoju biznesu. Raporty międzynarodowych firm wskazują na stabilność gospodarczą i polityczną Polski, wykształcone i kompetentne kadry oraz ogromny rynek wewnętrzny. W czasach światowego kryzysu ekonomicznego Polska umocniła swoją pozycję nie tylko w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, ale całego Kontynentu. Inwestorzy zagraniczni chętnie lokują swój kapitał nad Wisłą traktując Polskę jako bezpieczne schronienie w czasach zawirowań gospodarczych. Turystów zachwyca natomiast gościnność i życzliwość Polaków, zabytki kultury polskiej i bogactwo przyrody.

Polski 38-milionowy rynek zbytu jest jednym z największych w Unii Europejskiej. Dogodne położenie w centrum Europy i na skrzyżowaniu jej głównych szlaków komunikacyjnych sprawia, że z Polski można eksportować towary do wszystkich krajów europejskich i w ten sposób dotrzeć do ponad pół miliarda konsumentów. Wśród głównych partnerów handlowych Polski są m.in.: Niemcy, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Ukraina i Hiszpania.

Dobrze wykształceni polscy ekonomiści, inżynierowie, informatycy i naukowcy są cenionymi i poszukiwanymi pracownikami firm informatycznych, centrów badawczo-rozwojowych oraz instytutów naukowych. Co roku wzrasta liczba absolwentów polskich uczelni wyższych, w tym - kierunków najbardziej poszukiwanych przez firmy inwestujące w branże zaawansowane technologicznie.

Ocena klimatu inwestycyjnego przez zagranicznych przedsiębiorców jest z roku na rok coraz lepsza. Stabilność i bezpieczeństwo gwarantowane przez  członkostwo w NATO i UE sprawiają, że Polska jest wiarygodnym, liczącym się partnerem biznesowym dla zagranicznych inwestorów. W najbliższej przyszłości największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki będzie spełnienie kryteriów przyjęcia jednolitej europejskiej waluty (euro).

Światowe koncerny chętnie wybierają Polskę jako lokalizację swoich nowych inwestycji w Europie. Według rankingu Bloomberg 2013 Polska jest najlepszym krajem do prowadzenia biznesu w regionie CEE.  Z kolei w raporcie FDI Intelligence Polska zajęła trzecią pozycję, zaraz po Chinach i USA, jako najlepsze miejsce dla inwestycji produkcyjnych na świecie. Z raportu Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2012, autorstwa Ernst & Young  wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat Polska będzie po Niemczech drugim najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania inwestycji. Autorzy raportu podkreślają bardzo stabilną sytuację makroekonomiczną Polski zaznaczając, że jako jedyny kraj w UE, uniknęła recesji w 2009 r., a od początku kryzysu osiągnęła zdecydowanie najwyższy wzrost nie tylko w regionie, ale w całej Unii Europejskiej. „Wszystkie kraje regionu były dużo bardziej dotknięte światowym kryzysem niż Polska, co sprawiło, że zmienia się postrzeganie kraju i regionu w oczach inwestorów” – czytamy w raporcie. Jako atuty Polski, poza stabilną sytuacją makroekonomiczną, eksperci E&Y wymienili dostępność dobrze wykwalifikowanych i produktywnych pracowników, przyjazny biznesowi klimat i przejrzyste systemy podatkowy i prawny. Od lat trwa poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju, a raport Banku Światowego Doing Business 2013 potwierdza, że Polska jest liderem zmian w UE w tym zakresie.

 

Tekst powstał na podstawie informacji zawartych na stronie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

O nas

p2b jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu profesjonalnych usług biznesowych klientom działającym w Polsce oraz podmiotom planującym wejście na polski rynek.

 

p2b
ul. Romana Dmowskiego 24
05-850 Ożarów Mazowiecki

Kontakt

 

 

p2b

ul. Dmowskiego 24
05-850 Ożarów Mazowiecki

 

tel: +48 600 213 212
info@p2b.pl